Pakistan Türkiye'nin İGV Uygulamalarına İtirazlarını Artırıyor

Pakistan Türkiye'nin İGV Uygulamalarına İtirazlarını Artırıyor

Pakistan son yıllarda her platformda Türkiye’nin özellikle tekstil ithalatındaki ilave gümrük vergisi (İGV) uygulamalarını gündeme getiriyor.

Son olarak Pakistan Ticaret ve Sanayi Odası (FPCCI) tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin korumacı yaklaşımının iki ülke arasındaki ticaret hacmine ciddi zarar verdiği açıklandı.

FPCCI’ye göre ticaret hacminin 1 milyar dolar üzerindeki geleneksel hacminden sürekli olarak düşüş göstermesinin temel nedeninin Türkiye’nin uyguladığı ilave gümrük vergileri olduğu savunuldu. Bu vergilerin mevcut tercihli ticaret düzenlemeleri ile uyumsuz olmasının yanı sıra müzakereleri halen devam eden serbest ticaret anlaşmasının da sonuçlandırılmasını zorlaştırıldığı ifade edildi.

AB’nin Pakistan’a tanıdığı GSP+ statüsünün gümrük birliği ortağı olan Türkiye tarafından tanınmamasının Pakistan açısından yarattığı hayal kırıklığının gün geçtikçe büyüdüğü, iki ülke arasındaki potansiyelin bir an evvel hayata geçirilebilmesi için serbest ticaret anlaşmasının ivedilikle hayata geçmesi gerektiği vurgulanıyor.


Kaynak: TheExpressTribune

Bu makalenin uzunluğu 123 kelimedir.