Piyasalar Çin ile ABD Arasındaki Ticaret Görüşmelerini Bekliyor

Piyasalar Çin ile ABD Arasındaki Ticaret Görüşmelerini Bekliyor

Çin ile ABD arasındaki üst düzey ticaret müzakerelerinin sonuçları dünya piyasalarınca yakından takip ediliyor. Çin Başkan Yardımcısı ile ABD Ticaret Bakanı başkanlığındaki heyetler arasında yapılacak görüşmeler 14-15 Şubat 2019 tarihleri arasında Pekin'de gerçekleştirilecek.

İki ülke arasında daha önce hızla artan tarife artırımlarına 1 Aralık 2018 tarihinden geçerli olmak üzere 90 gün süreyle ara verilmiş ve anlaşmazlık konularının yoğunlaştırılmış şekilde müzakere edilmesine karar verilmişti.

İki ülke iş çevreleri anlaşmazlıkların ticaret savaşlarına dönüştürülmeden çözülmesi için yoğun baskılarda bulunurken, anlaşmazlık olasılığının tüm dünyaya yayılacak bir durgunluğa sebebiyet vermesinden endişe ediliyor.

ABD Ticaret Bakanlığı istatistiklerine göre 2018 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 630 milyar $'ı aşarken karşılıklı yatırım tutarı ise 240 milyar $'a ulaştı. Geçtiğimiz ay Washington'da gerçekleştirilen görüşmelerde bir anlaşmaya varılamaması, Çin'deki görüşmelerin önemini daha da artırıyor.

Bu makalenin uzunluğu 122 kelimedir.