Polyester Elyaf İthalatı İçin Damping Soruşturması Açıldı

Polyester Elyaf İthalatı İçin Damping Soruşturması Açıldı

31 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile Hindistan, Tayvan ve Tayland menşeli polyester elyaf ithalatında mevcut damping önleminin devam edip etmeyeceğine karar vermek üzere bir Nihai Gözden Geçirme Soruşturması (NGGS) açıldı.

Yerli üretici Sasa Polyester Sanayi A.Ş. tarafından yapılan ve Ertona Tekstil Plastik Geri Dönüşüm San. ve Tic. A.Ş., Yılmaz Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm San. ve Tic. Ltd. Şti., Koza Polyester San ve Tic. A.Ş., Uğur Geri Dönüşüm ve Elyaf San. ve Ltd. Şti., Euro Fiber Teks. Plastik Elyaf Tur. Amb. Atıkları Geri Dönüşüm San. ve Tic. Ltd. Şti., Ritaş Kimya ve Tekstil San. Tic A.Ş., ve Gama Recycle Elyaf ve İplik Sanayi A.Ş. firmaları tarafından desteklenen başvuruya istinaden açılan NGGS, 5503.20.00.00.00 GTİP'te sınıflandırılan “poliesterlerden sentetik devamsız lifler”i kapsıyor.

Yapılan başvuruda söz konusu üründeki dampingin ve yerli üretim üzerindeki zararının devam ettiği gerekçesiyle önlemin 5 yıl daha devam ettirilmesi isteniyor.

Soruşturmaya müdahil olmak isteyen üretici, ihracatçı, ithalatçı veya sektör temsilcilerinin ilgili soru formlarını 30 gün içinde doldurarak sürece müdahil olması gerekiyor.

Bu makalenin uzunluğu 160 kelimedir.