Portekiz İhracatını Artırmak İçin Yapay Zekayı Kullanacak

Portekiz İhracatını Artırmak İçin Yapay Zekayı Kullanacak

Küresel ekonominin yavaşlaması ile birlikte ülkeler ihracatlarını artırmak için çok çeşitli yöntemlere başvuruyor. Portekiz, firmalarının ihracat kapasitelerini artırmak için yapay zeka uygulamalarını kullanan bir platformu devreye alıyor.

Portekiz İhracat ve Yatırımı Teşvik Ajansı (AICEP) tarafından yürütülen proje kapsamında kurulan portalla yapay zeka teknolojileri, otomatik öğrenme, büyük veri / veri madenciliği uygulamaları ve tasarım odaklı düşünme gibi çok sayıdaki araç binlerce şirketin kullanımına sunulacak.

“Portugal Exporta” adlı platformda öncelikle firma eşleştirilmesi, potansiyel alıcı belirlenmesi ve firma özelinde ihracat planları hazırlanması gibi hizmetler sunulacak.

Özellikle 2010 yılındaki borç krizinden sonra ihracatın önemi daha fazla anlaşılan Portekiz'de ihracatın gayrisafi hasılaya oranı 2010 yılındaki yüzde 30'dan geçen yıl yüzde 44'e yükseldi. AICEP tarafından hazırlanan yeni platformla ihracatın hem nitelik hem de niceliksel olarak daha da geliştirilmesi hedefleniyor.

İhracat teşviklerini uzun yıllardır uygulayan ancak özellikle etki değerlendirme açısından eksiklikleri bulunan ülkemiz açısından da yapay zeka uygulamalarını içeren, firma bazlı kurgulanmış benzer uygulamaların çok önemli fayda sağlayacağı değerlendiriliyor.

Kaynak:Reuters

Bu makalenin uzunluğu 149 kelimedir.