Rusya Paralel İthalat Yapılabilecek Ürün Listesini Yayımladı

Rusya Paralel İthalat Yapılabilecek Ürün Listesini Yayımladı

Rusya 6 Mayıs 2022 tarihinde tüketicileri Batı'nın ticari izolasyonundan korumayı amaçlayan "paralel ithalat" planına dahil ettiği yabancı otomobil üreticileri, teknoloji şirketleri ve tüketici markalarının ayrıntılı listesini yayımladı.

Birçok küresel marka, Moskova'nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna'yı işgaline karşı Rusya'daki satışlarını durdurma kararı alırken, daha önce benzeri görülmemiş yaptırımlarla zaten kırılgan olan ülkenin küresel tedarik zincirlerine erişimi sınırladı. Buna karşılık olarak da Rus Hükümeti, Mart ayında paralel ithalata izin vereceğini duyurdu. Rusya Ticaret Bakanlığından bir kaynak geçtiğimiz hafta açıklanan planla, bir Rus şirketinin, malların menşe ülkesi de dahil olmak üzere, daha önce bu malları yasal olarak satın alan Rusya dışındaki herhangi bir şirketten mal satın almasına izin verilecek.

Duyurulan liste ile tüm büyük yabancı otomobil üreticilerinin ürünleri, Apple (AAPL.O) ve Cisco (CSCO.O) gibi teknoloji şirketleri tarafından üretilen ürünler ve birçok moda markaları tarafından ürünler plan kapsamında paralel şekilde ithal edilebilecek.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, paralel ithalatın, ülkeye sahte mal ithal etme ve dolaşıma sokma izni anlamına gelmediği; ürünlerin yasal olarak ithalat ülkesinden getirilerek Rusya’da dolaşıma sokulması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: Reuters


Bu makalenin uzunluğu 166 kelimedir.