Rusya Ülkemize Yönelik Taze Meyve Sebze İthalat Yasaklarını Kaldırdı

Rusya Ülkemize Yönelik Taze Meyve Sebze İthalat Yasaklarını Kaldırdı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın (TOB) yaptığı bir bildirime göre ülkemizden Rusya’ya taze biber, nar, üzüm, portakal, greyfurt, limon ve mandarin için uygulanan ithalat yasaklarının 6 Nisan 2022 tarihi itibari ile kaldırıldı.

Bu kapsamda, TOB tarafından 81 İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine gönderilen yazıda, Rusya’ya yapılacak taze meyve ve sebze ihracatında aşağıdaki esaslara göre işlem yapılacak:

  1. Turunçgil ihracatında pestisit kalıntısı analizi, ürünün sapı ayrıldıktan sonra kabuğu ile birlikte ürünün tamamını içerecek şekilde yapılacak,
  2. Pestisit kalıntı analiz sonucu tespit edilen aktif madde için Rusya MRL listesinde analiz edilen üründe bir değer verilmemiş ise ihracatına müsaade edilmeyecek. (Örneğin elma partisi analiz edildiğinde tespit edilen etken için elmada verilmiş bir değer yok ise sertifika düzenlenmeyecek. Ancak yumuşak çekirdekli meyveler için bir değer var ise bu değer elma için kullanılabilecek)
  3. Rusya’ya taze meyve ve sebze ihracatında her parti üründe pestisit kalıntı analizi yaptırılacak ve Rusya MRL listesine göre uygun olan parti için Güvenlik Sertifikası, Form-1, Analiz Raporu ve Bitki Sağlık Sertifikası ile ürünlerin ihracatında müsaade edilecek.
  4. Yukarıda belirtilen belgelerin eksiksiz bir şekilde Rusya tarafına ürün beraberinde ulaştırılması sağlanacak.

Bu makalenin uzunluğu 168 kelimedir.