Rusya'nın Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Uygulamaları

Rusya'nın Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Uygulamaları

Ülkemiz açısından önemli ticari ortaklardan biri olan Rusya ile gerçekleştirilen ticarette gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması iki ülkenin de uzun yıllardır büyük önem atfettiği bir konudur.

Türkiye ile Rusya arasında oluşturulan ve sevk edilen ürünlerle ilgili bilgilerin iki ülkenin gümrük idareleri arasında elektronik yolla önceden değişimine dayanan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) sistemi 2008 yılında imzalanan Protokol ile uygulamaya geçirilmiştir. Bu sistemin iyileştirilmesi için iki ülke arasında periyodik gözden geçirmeler ve dönemsel görüşmeler gerçekleştirmektedir.

Bu amaçla gerçekleştirilen bir Komite Toplantısında Rusya Gümrük Servisince BGH sistemine düşük riskli firmaların dahil edilmesine yönelik konunun sıklıkla gündeme getirildiği aktarılarak gümrük mevzuatı ihlali yapmayan, uluslararası ekonomik faaliyet gösteren ve gümrük borcu olmayan firmaların güvenilir addedilerek sistemde işlem yapabilmesine dair bir hazırlığın yapıldığı belirtilmiştir.

Rusya ile ticaret yapan firmalarımızın, maliyet avantajı elde edebilmek için bahsedilen çalışmayı yakından takip ederek “risk taşımayan firma” statüsü almasında büyük fayda görülmektedir. 


Bu makalenin uzunluğu 135 kelimedir.