Rusya'nın İthalatta Uyguladığı Etiketleme Düzenlemesi

Rusya'nın İthalatta Uyguladığı Etiketleme Düzenlemesi

Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi ile Türk Gümrük yetkilileri arasında Rusya'da "Ürünlerin Etiketlenmesi” konulu bir toplantı yapılmıştır.

Toplantıda bahsi geçen ürünlerin Rusya Federasyonu'na girişinde uygulanacak etiketlemeye ilişkin detaylı bilgi verilerek İki ülke arasındaki ticaretin olumsuz etkilenmemesi için ilgililerin bilgilendirilmesi istenmiştir.

İthal ürünün menşeinin izlenmesi amaçlanan bu uygulama 2016 yılından itibaren değişen ürün grupları için peyderpey uygulamaya alınmaktadır. 2017 yılı Aralık ayında imzalanan Hükümet Kararı ile 2024 yılına kadar, ürün işaretlemesine ilişkin tek bir ulusal sistem kurulması kararlaştırılmıştır. Söz konusu sistemin; tütünden, ilaca; giyim eşyasından bebek mamasına kadar tüm eşyayı kapsaması planlanmaktadır.

Uygulama kapsamı ürünler ve uygulama yürürlük tarihleri şöyledir: (Tütün ürünleri-1 Mart 2019 , Parfüm ve tuvalet suları-1 Aralık 2019, Kauçuktan yeni dış lastikler-1 Aralık 2019, Tabii deri veya kompozit deriden elde edilen giyim eşyası-1 Aralık 2019), Kadınlar ve kız çocuklar için örme bluzlar, gömlekler vb.-1 Aralık 2019, Erkekler veya erkek çocuklar için paltolar, kabanlar, kolsuz ceketler vb.-1 Aralık 2019 Kadın ve kız çocuklar için mantolar, kabanlar, kolsuz ceketler vb.-1 Aralık 2019, Yatak çarşafları, masa örtüleri, tuvalet ve mutfak bezleri-1 Aralık 2019, Ayakkabı-1 Temmuz 2019, Fotoğraf makinaları vb.-1 Aralık 2019).

Bu ürünlere ek olarak ilaç cinsi eşyanın da 2020 yılında etiketlenmesine başlanacaktır.

Etiketleme işleminin eşyanın gümrüklenmesi öncesinde tamamlanması gerekmekte olup, kontroller Federal Gümrük/Vergi Servisince gerçekleştirilecektir. Eşyanın transitinde veya geçici ithalinde işaretleme gerekmemektedir.

Barkodun kaç rakamlı olacağı hususunda Avrasya Ekonomik Birliği’nde henüz bir karar alınmamış olmakla birlikte, söz konusu barkodun içerisinde e-imza ile genel bilgilerin yer alacağı belirtilmektedir. Uygulamanın belirli bir süre mi yoksa devamlı mı olacağı ise henüz netlik kazanmamıştır.

Bu makalenin uzunluğu 244 kelimedir.