Samsung Hindistan Televizyondan Sonra Klima İthalatına da Başladı

Samsung Hindistan Televizyondan Sonra Klima İthalatına da Başladı

Samsung Hindistan, Vietnam'dan televizyondan sonra klima da ithal etmeye başladı.

Hindistan ile Vietnam arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının avantajlı koşullar tanıması ve üretimde kullanılan ara mallarının Hindistan tarafından ilave gümrük vergilerine konu edilmesine bağlı olarak Grup, Wind Free isimli ana gamı başta olmak üzere birçok modeldeki klimayı Vietnam'dan ithal etmeye başladı.

Bu karar sonrasında Samsung Chennai'deki klima üretim tesisinde başka ürünler üretmeyi planlarken, benzer şekilde Galaxy S9 ve Note 9 gibi çok önemli cep telefonu modellerinde de Hindistan'da üretimini durdurarak Vietnam'a ağırlık vermeyi öngörüyor.

Türkiye klima ithalatında Çin menşeli ürünlere 2006 yılından beri yüzde 25 oranında dampinge karşı önlem uygularken, bu önlemin menşe saptırması yoluyla Vietnam, Endonezya, Filipinler, Pakistan ve Malezya üzerinden etkisiz kılındığı gerekçesiyle bu ülkeler de aynı önleme tabi bulunuyor.

Samsung'un söz konusu ithalat kararının Türkiye'ye olan ihracatı itibariyle önlemlerin etkisiz kılınması açısından sonuç doğurabileceği değerlendiriliyor.

Kaynak: IndiaTimes

Bu makalenin uzunluğu 135 kelimedir.