Sentetik Mensucat Damping Soruşturması

Sentetik Mensucat Damping Soruşturması

Çin menşeli ve 55.13, 55.14, 55.15 ve 55.16 Gümrük Tarife Pozisyonları altında sınıflandırılan “sentetik veya suni devamsız liflerden dokunmuş mensucat” için 2001 yılından beri dampinge karşı kesin önlem uygulanmaktadır.

Söz konusu Önlem 2013 ve 2017 yıllarında iki defa uzatılmıştır. Ayrıca 2015 yılındaki Önlemlerin Etkisiz Kılınması Soruşturması ile Bulgaristan ve Polonya menşeli olarak beyan edilen ve/veya bu ülkeler çıkışlı ithalat da önlem kapsamına alınmıştır.

Mevcut Önlemin süresi dolacak olduğundan Oğuz Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Kipaş Mensucat İşletmeleri A.Ş., Bakırlar İplik San. ve Tic. Ltd. Şti., Kıvanç Tekstil San. ve Tic. A.Ş., BTD Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Can Tekstil Entegre Tesisler ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş., Özdoku Tekstil San. Tic. Ltd. Şti., Kimteks Tekstil İnş. Tic. ve San. A.Ş., Uğurteks Tekstil Ürünleri Tic. ve San. A.Ş., Meteks Moda Dokuma Kumaş San. ve Tic. Ltd. Şti. ve Akın Tekstil A.Ş. tarafından zararın ve dampingin devam ettiği iddiasıyla bir başvuru yapılmıştır. Başvuru Akın Tekstil A.Ş. tarafından yapılan ve Şimşek Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti., Bossa Tic. ve San. İşl. A.Ş., Arseteks Tekstil Tarım Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti., Almodo Altunlar Tekstil San. ve Tic. A.Ş. ve Tarsus Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş. adlı firmalar tarafından da desteklenmiştir.

Bu kapsamda bahsedilen ürünlerin Çin menşeli olanları için 20 Nisan 2018 tarihinde bir Nihai Gözden Geçirme Soruşturması (NGGS) açılmıştır. Sürece müdahil olmak isteyen tüm tarafların 37 gün içinde ilgili Soru Formunu doldurarak Ekonomi Bakanlığına başvurması gerekmektedir.

Bu makalenin uzunluğu 231 kelimedir.