Singapur'dan Polimer İthalatı

Singapur'dan Polimer İthalatı

Bilindiği gibi Türkiye ile Singapur arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlükte bulunuyor.

Kimyasal ürün ticaretinde dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Singapur, özellikle polimerlerdeki tarife düşüşlerinin Türkiye'ye olan ihracatını artırmada önemli bir unsur olmasını bekliyor.

Türkiye'nin söz konusu ürünlere uyguladığı tarifelerin ağırlıklı ortalaması Anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile beraber %6.5'ten %5.5'a gerilerken, önümüzdeki yıl %4.8'e çekilmesi , 2018 yılı sonunda ise sıfırlanması bekleniyor.

Düşük yoğunluklu (LDPE), yüksek yoğunluklu (HDPE) ve homopolimer polipropilen (PP) de dahil olmak üzere birçok ürün ithalatında uygulanan tarifelerin kalkması rekabet avantajı kazanacak olan Singapurlu ihracatçıların Türkiye'ye olan ilgisini artırırken, bu durum iki ülke arasındaki ticaret istatistiklerine de yansımış görünüyor. Örneğin, Türkiye'nin Singapur'dan PP ithalatı 2015 yılındaki 1000 tonluk seviyeden 2017 yılının ilk 10 ayında 4500 tona ulaştı.

Bu makalenin uzunluğu 122 kelimedir.