Sıvı Pompalarının İthalatına Gözetim Uygulaması Getirildi

Sıvı Pompalarının İthalatına Gözetim Uygulaması Getirildi

20 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile 8413.60.31.90.11 GTİP altında sınıflandırılan sıvı pompalarının ithaline fiyat bazlı gözetim uygulaması getirildi. Uygulamaya konu ürünler aluminyum gövdeli, iletim hacmi 1 cm3/devir veya daha fazla fakat 100 cm3/devir geçmeyen, çıkış mili çapı 6 mm veya daha fazla fakat 35 mm geçmeyen pompalar şeklinde tanımlanıyor.

Söz konusu ürünlerin ithalinde kilogram başına 15 dolar gözetim fiyatı belirlendi. Bu eşik fiyatn altındaki ithalat talepleri için Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'nden gözetim belgesi alınması gerekiyor.

Gözetim belgesi olmadığı halde beyan edilen kıymetin ilgili tebliğde belirtilen kıymete ulaşmaması durumunda, yükümlü ek beyan ile ithal eşyasının kıymetinin ilgili tebliğde belirtilen kıymete ulaşmasını sağlarsa eşyanın serbest dolaşıma girişinde Gözetim Belgesi aranmıyor. Ancak bu şekilde işlem yapmasına karşın kıymet artırımına karşı dava açtığı tespit edilen yükümlülerin Gözetim Belgesini ibraz etmesi zorunlu tutuluyor.


Bu makalenin uzunluğu 130 kelimedir.