Tayland'ın Klimalarla İlgili Türkiye Aleyhine Panel Talebi DTÖ'de Görüşüldü

Tayland'ın Klimalarla İlgili Türkiye Aleyhine Panel Talebi DTÖ'de Görüşüldü

Tayland 25 Şubat 2019 tarihli Anlaşmazlıkların Halli Organındaki toplantıda Türkiye'nin klima ithalatında uyguladığı ilave vergiler konusunda Panel açılmasını talep etti.

Tayland'ın alaşımsız sıcak haddelenmiş yassı çelik ithalatında uyguladığı korunma önlemine karşılık olarak Türkiye de Tayland menşeli klimaların ithalatına yüzde 9.27 oranında ilave gümrük vergisi tahsil etmeye başlamıştı.

Anlaşmazlıkların Halli Organındaki toplantıda, Tayland konunun görüşmelerle çözülebilmesi için iyi niyetli bir yaklaşım gösterdikleri ancak konsültasyonlardan bugüne kadar bir sonuç elde edilemediği için konuyu Panele götürmekten başka çarelerinin kalmadığı vurgulandı.

Ayrıca, uyguladığı korunma önleminden ciddi şekilde etkilenmemesi yönüyle Türkiye'ye bir taviz tanınamadığı, Türkiye'nin ise DTÖ Anlaşmalarına aykırı bir şekilde bu önleme mukabelede bulunduğu belirtildi.

Türk tarafı ise Tayland'ın iddialarının mesnetsiz olduğu, konunun ikili zeminde çözüleceğine inanıldığı; dolayısıyla Panel açılmasına gerek olmadığı ifade edildi.

Anlaşmazlıkların Halli Organı, tarafların argümanlarını değerlendirerek konuya ilişkin Panel açılıp açılmamasına karar verecek.

Kaynak:DTÖ

Bu makalenin uzunluğu 129 kelimedir.