Tayvan Türkiye'nin İlave Gümrük Vergilerine İtiraza Hazırlanıyor

Tayvan Türkiye'nin İlave Gümrük Vergilerine İtiraza Hazırlanıyor

Tayvan Dış Ticaret Bürosu (BOFT) tarafından yapılan açıklamaya göre son dönemde Türkiye tarafından İlave Gümrük Vergisi (İGV) şeklinde yapılan tarife artırımlarına resmi kanallardan muafiyet talep edilecek.

Son dönemde 78 ürün türünde yüzde 25'e varan tarife artışlarının Tayvan açısından ciddi rahatsızlık doğurduğu ve muafiyet istendiği bildirildi.

Tayvan, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin hedeflendiği bir ortamda alınan bu kararın ikili ticareti hızlı ve etkili bir şekilde olumsuz etkileyeceğini ve Türkiye'nin bu kararından vazgeçmesini bekliyor.

İki yıl içinde sekizinci defa İGV artışı yapıldığına dikkat çekilerek Taipei Ekonomi ve Kültür Ofisi aracılığıyla resmi muafiyet talebinin 2 Nisan 2018 tarihinde Türk makamlarına iletileceği bildirildi.

İGV, Gümrük Birliği dolayısıyla AB ülkeleri ve Türkiye'nin Serbest Ticaret Anlaşması bulunan ülkeler haricinde kalan tüm ülkelere uygulanıyor.

Geçtiğimiz yıl, Türkiye-Tayvan arasındaki ticaret hacmi 1.8 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Türkiye'nin ikili ticaret açığı 1.57 milyar dolara ulaştı.

Kaynak:Focus Taiwan

Bu makalenin uzunluğu 131 kelimedir.