Tıbbi Kumaşların Tarife Cetvelindeki Sınıflandırmasında Değişiklik Yapıldı

Tıbbi Kumaşların Tarife Cetvelindeki Sınıflandırmasında Değişiklik Yapıldı

1 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kararlarla tıbbi kullanım için üretilen kumaş ithaline ilişkin değişiklikler yapıldı.

Bu kapsamda, İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinde yer alan 56.03 pozisyonu yeniden düzenlenerek Melt blown ve Spunbond dokunmamış mensucat açıklamalarına ait alt poziyonlar eklendi.

Diğerleri kısmındaki “her iki yüzü birbirine eklenmiş polipropilen döküntü lifleri ile tabaka tabaka tertiplenmiş melt blown merkezi tabakalı termoplastik elastomerlerden müteşekkil dokunmamış mensucat” tabiri “dış yüzeyleri spunbond merkezi tabakası melt blown olan üç tabakalı dokunmamış mensucat (SMS)” olarak değiştirildi. Aynı şekilde, diğerleri kısmında “Melt blown dokunmamış mensucat” ile “Spunbond dokunmamış mensucat” ayrı istatistik pozisyonu olarak gösterildi.

Ayrıca, eşya sınıflandırmasında yapılan düzenlemeye istinaden İthalat Rejimi Kararına ekli II sayılı listede yer alan 56.03 pozisyonu altındaki GTİP’ler de yeniden düzenlendi ana gümrük vergisi oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Halihazırda, Avrupa Birliği, Güney Kore, EFTA, Bosna Hersek, Malezya, Faroe Adaları, Kosova, Singapur, en az gelişmiş ülkeler, özel teşvik düzenlemesinden yararlanacak ülkelere yüzde 0, gelişme yolundaki ülkelere yüzde 3,4, diğer ülkelere yüzde 4,3 gümrük vergisi uygulanıyor.


Bu makalenin uzunluğu 161 kelimedir.