Tunus İthalat Denetimleri

Tunus İthalat Denetimleri

Tunus’ta dış ticaret açığının giderek artması ve döviz sıkıntısının önemli boyutlara ulaşması sebebiyle yerli ürün kullanımının teşvik edilmesi yönündeki politikalar sıkılaştırıldı.

Tunus Ticaret Bakanlığı ile Tunus Merkez Bankası’nın yayınladıkları ortak genelgeyle, ithalat üzerindeki denetimleri artırmak amacıyla Tunus’taki ithalatçı firmalara ithal edilecek ürünlerin gümrük işlemleri için hazırlayacakları dosyaya ihracatçı ülkelerin gümrük belgelerini ekleme zorunluluğu getirildi.

Ayrıca taze/kuru meyveler, sardalya ve ton balığı konserveleri, şekerler ve şeker mamulleri, hububat,deri ve köseleden giyim eşyası ve aksesuarı, kürkten giyim eşyası, ayakkabılar, örme ve örülmemiş giyim eşyası, ev tekstili,demir-çelik yaylar ve yaprakları gibi ürünlerin ithalatında Gümrük Çıkış Beyannamesi aranabilecek.

Bunlara ek olarak, Ticaret Bakanlığı sitesinde kozmetik, oyuncak ve okul malzemeleri ile ilgili uygunluk belgesi aranması şeklinde ürün güvenliği kontrolü yapılması konusunda bir Karar yayınladı.

Bu makalenin uzunluğu 116 kelimedir.