Türk Çelik Üreticileri İran’ın Kapasite Artışına Dikkat Çekiyor

Türk Çelik Üreticileri İran’ın Kapasite Artışına Dikkat Çekiyor

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği(TÇÜD) tarafından yapılan açıklamada İran'ın çelik üretimini yüzde 47 artırmasının Türk üreticiler açısından önemli bir tehdit oluşturacağı değerlendirilmesinde bulunuldu.

TÇÜD internet sitesinde yapılan bilgilendirmede çelik üretiminde geçen Nisan ayından beri ilk artışın yaşandığı, yüzde 17.3 oranındaki bu artışın sevindirici olmasına karşın baz etkisinin belirgin olduğu ifade edildi. Yılın son aylarında çelik tüketimindeki hızlı artışın, yurtiçi tedarik yerine ithalat yoluyla karşılanması eğiliminin Ocak ayında da devam ettiği ve Aralık ayında yüzde 100,6 oranındaki ithalat artışının ciddi rahatsızlığa yol açtığı bildirildi.

Dünyanın en büyük ham çelik üreticisi konumunda bulunan Çin, beklentilerin aksine koronavirüs salgınından olumsuz etkilenmeyerek çelik üretimini yüzde 7,2 artırırken İran’ın da üretimini yüzde 47 oranında artırarak dünya sıralamasında 8. sıraya yükselmesinin ülkemiz üreticileri açısından önemli bir tehdit oluşturacağının altı çizildi.

Kaynak:TÇÜD


Bu makalenin uzunluğu 120 kelimedir.