Türk İnşaat Firmalarının Libya'daki Alacakları Konusundaki Görüşmeler

Türk İnşaat Firmalarının Libya'daki Alacakları Konusundaki Görüşmeler

Türkiye-Libya Müteahhitlik Ortak Komitesi, Türk firmalarının Libya'da yarım kalan projeleri konusunda çalışmalara yeniden başlanmasına karar verdi.

İki ülke heyetleri arasında Libya Planlama Bakanlığının katılımı ile yapılan görüşmelerde Türk tarafı Libya ile ekonomik ticari ilişkilerin yeniden canlandırılmasına büyük önem atfettiğini; Türk müteahhitlerinin alacakları ile yarım kalan projeler konusunda ileri adımlar atılması gerektiğine inandığını bildirdi. Libya tarafı ise, Başkanlık Konseyi tarafından Libya'nın yeniden inşası çalışmaları kapsamında detaylı bir plan hazırlandığı, Türk inşaat firmalarının mevcut sorunlarının çözümü akabinde bu yeniden yapılandırmada rol almasının kendilerinin de arzusu olduğu ifade edildi.

Libya Türk müteahhitlik sektörünün üçüncü en büyük pazarını oluştururken bugüne kadar Libya'daki projelerin değeri 28.9 milyar dolara ulaştı. Tamamlanmayan projelerin değeri 19 milyar dolar civarındayken, firmalarımızın tahakkuk edip tahsil edilemeyen alacakları 1.7 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

2011'deki olaylar sonrası neredeyse tüm Türk firmalarının Libya'dan çekilmiş olması hem alacakların tahsili konusunda zaten uzun yıllardır devam eden sorunların derinleşmesine hem de birçok projenin yarım kalmasına sebep olmuştu. Bu sebeple iki ülke arasında resmi düzeyde karşılıklı görüşmelerin yeniden başlaması sektör temsilcilerince olumlu karşılandı.

Bu makalenin uzunluğu 163 kelimedir.