Türk Makarna Sektörü AB Kotasının Kaldırılmasını İstiyor

Türk Makarna Sektörü AB Kotasının Kaldırılmasını İstiyor

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği’nden (TMSD) yapılan açıklamada Türk menşeli makarnanın Avrupa Birliği'ne (AB) ithalinde uygulanan kotanın kaldırılması için kapsamlı bir çalışmanın yürütüldüğü ve AB ile müzakerelerde bu konunun gündeme getirilmesi için çaba sarf edildiği bildirildi.

Dünyada üretim kalitesi, fiyat politikası ve markalaşma anlamında Türk makarnasının en önemli aktörler arasında olduğu belirtilen açıklamada ülkemizin durum buğdayı ve makarna üretiminde dünya üçüncüsü, makarna ihracatında ise dünya ikincisi olduğu vurgulandı.

Türkiye 2019 yılında 1 milyon 272 bin 928 ton makarna ihracatından 607 milyon 103 bin dolar elde etti.

TMSD, dünya pazarı birinciliğinin önündeki en büyük engellerin AB kotası ve ABD'nin "anti-damping" uygulaması olduğunu savunuyor. Yapılan açıklamalarda, AB'den talep olmasına rağmen kotanın erken dolması nedeniyle ürün gönderilemediği belirtiliyor ve bunun önüne geçilmesi için müzakere yürütülmesi talep ediliyor.

Türkiye'nin AB ülkelerine makarna satışı yıllık 20 bin tonla sınırlandırılmış bulunuyor. Bu miktar, geçen dönemlerde yıl ortalarında dolarken, kovid-19 sürecinde artan talep nedeniyle bu sene çok daha hızlı dolması bekleniyor. 

Kaynak: AA


Bu makalenin uzunluğu 149 kelimedir.