Türk Mermer Sektörünün İhracat Başarısı

Türk Mermer Sektörünün İhracat Başarısı

Dünyanın en önemli mermer üreticilerinden olan Türkiye, özellikle gelişmekte olan piyasalardaki inşaat faaliyetlerindeki artıştan önemli oranda fayda sağlıyor.

Dünyadaki mermer ticaretine konu olan ürünlerin yaklaşık %25'i Türk menşei taşırken özellikle Çin pazarındaki talep ülkemizin mermer ihracatına olumlu şekilde yansıyor. Uzun yıllar 200-300 milyon $ bandında seyreden ihracat geçtiğimiz yıl 2 milyar $'a ulaşarak önemli bir eşiği aştı. Bu ihracatın yaklaşık %60'ı işlenmiş mermerden oluşurken %40'lık bölümü ise işlenmemiş şekilde ihraç edildi. 2017 yılında ise toplam 7 milyonluk üretimin 4 milyon tonunun ihraç edilmesi bekleniyor.

Ülkemizin yaklaşık 5 milyar metreküplük rezerve sahip olduğu tahmin edilirken ülke genelinde önemli bir kısmı Afyon ve Burdur bölgesinde bulunan yaklaşık 800 maden ocağı faaliyet gösteriyor. Türk mermerinin 120 değişik renk ve desen taşıması uluslar arası piyasalarda tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasında sayılıyor.

Beyaz Saray, Disneyland, Burj Khalifa, Vatikan St. Pierre Kilisesi, Alman Parlamentosu (Bundestag) gibi dünyaca ünlü birçok yapıda Türk mermerleri kullanılıyor.

Bu makalenin uzunluğu 145 kelimedir.