Türkiye İngiltere Serbest Ticaret Anlaşmasında İmzaya Yaklaşılıyor

Türkiye İngiltere Serbest Ticaret Anlaşmasında İmzaya Yaklaşılıyor

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerinde sonuca yaklaşıldığı açıklandı. BREXIT sonrası iki ülke arasındaki ticaretin ana çerçevesini ve uygulanacak tarifeleri belirleyecek STA, sanayi ve tarım ürünleri ile hizmet ticaretini kapsayacak.

Birleşik Krallık Türkiye’nin Almanya’dan sonraki en büyük ticari partneri konumunda bulunuyor ve imzalanacak STA başta tekstil-konfeksiyon, otomotiv ve beyaz eşya sektörleri olmak üzere Türk imalat sanayini yakından ilgilendiriyor.

Geçtiğimiz yıl iki ülke arasındaki ticaret hacmi 16.9 milyar dolara ulaşırken; Türkiye bu ticaretten 5.6 milyar dolar ticaret fazlası elde etti. Türkiye’de faaliyet gösteren 2500 üzerinde İngiliz firması bulunurken bunlar arasında BP, Shell, Vodafone, Unilever, BAE Systems, HSBC, Aviva ve Diageo gibi küresel firmalar öne çıkıyor.

Birleşik Krallık, 2020 sonunda geçiş süreci tamamlanacak BREXIT sonrasında devreye girecek ticaret düzenlemeleri ile ilgili müzakerelerini büyük bir hızla devam ettiriyor. STA müzakereleri devam eden ülkeler arasında ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Türkiye bulunuyor. 

Kaynak: Financial Times


Bu makalenin uzunluğu 146 kelimedir.