Türkiye Latin Amerika Pazarını Hedefliyor

Türkiye Latin Amerika Pazarını Hedefliyor

Bilindiği gibi Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İhracat Ana Planı 29 Ağustos 2019 tarihinde açıklanmıştı. Söz konusu Planla 17 ülke hedef ülke ve 5 hedef sektör belirlenerek bu ülkelere yapılan ihracatın iki katına çıkarılması hedefi belirlenmişti.

Hedef ülkeler; ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Fas, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya ve Şili olurken makine, otomotiv, elektrik-elektronik, kimya ve gıda endüstrisi de hedef sektörler arasında ilan edilmişti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan açıklamada Latin Amerika'da yeni ihracat destinasyonları oluşturarak ihracatçıların pazara giriş ve pazarda tutunma faaliyetlerine hız verildiği açıklandı.

Önümüzdeki dönemde Şili'ye yönelik bir heyet planlamasının yapıldığı; Türkiye olarak avantajlı olduğumuz elektrikli küçük ev aletleri, ev tekstili, plastikten mutfak eşyaları ve porselen ürünleri gibi sektörlerin Şili başta olmak üzere tüm Latin Amerika pazarında ciddi bir potansiyel taşıdığı ifade edildi.

TDI.master olarak söz konusu pazar ve belirtilen sektörlerin önemi uzun süre önce belirlenmiş ve bu konularda önemli çalışmalar yapılarak ihracatçılarımızın hizmetine sunulmaya başlanmıştır.


Kaynak:Anadolu Ajansı

Bu makalenin uzunluğu 155 kelimedir.