Türkiye Paraguay İkili Ticari ilişkilerinde Yeni Dönem

Türkiye Paraguay İkili Ticari ilişkilerinde Yeni Dönem

Paraguay Sanayi ve Ticaret Bakanı başkanlığındaki bir heyet geçtiğimiz hafta ülkemizi ziyaret ederek resmi görüşmelerde bulundu.

Heyetler arasında yapılan görüşmelerde ve devamındaki iş insanları zirvesinde iki ülke ekonomisinin tamamlayıcılık ilişkisi gösterebileceği ve ülkeler arasında ciddi bir ticaret imkanı yakalanabileceği vurgulandı. Paraguay heyeti, Türk iş insanları için başta turizm, enerji, tarım ve et sektörlerinde ciddi bir potansiyelin varlığından bahsederken, yatırım için Türk firmalarını ülkelerine davet etti.

Türk heyeti ise bahsedilen bu sektörlerin yanı sıra Türk müteahhitlik sektörünün tüm dünyada bilinirliğinden ve gerçekleştirdiği prestijli projelerden bahsederek bu alanın da değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Türk müteahhitlerin Latin Amerika’da 975 milyon dolar tutarında 25 projeyi tamamladığı ifade edilerek atılım içerisinde olan Paraguay ekonomisinin Türk müteşebbislere önemli fırsatlar sunduğu belirtildi.

Coğrafi uzaklığına karşın hem bugüne kadar henüz bir varlık gösterilmemesi hem de iç ekonomik dinamikleri yönüyle Paraguay pazarının firmalarımız açısından faydalanılması gereken önemli bir piyasa olduğu değerlendiriliyor.   

Bu makalenin uzunluğu 139 kelimedir.