Ukrayna TPSA Önlemlerinde Sıkılaştırmaya Gidiyor

Ukrayna TPSA Önlemlerinde Sıkılaştırmaya Gidiyor

Damping, sübvansiyon ve korunma önlemleri gibi araçlardan oluşan ticaret politikası savunma araçları (TPSA) özellikle koronavirüs sonrası artan korumacılık eğilimi ile birlikte ülkelerce daha sıklıkla kullanılmaya başlandı.

Son olarak Ukrayna’nın açtığı TPSA soruşturmalarında daha önce pek kullanmadığı geçici önlem alma şeklindeki tedbiri kullanmaya başladığı gözlemleniyor.  10 yıldan beri ilk defa yürütülen iki soruşturmada geçici önlem alınmasına karar verildi.

Bu kapsamda polimerik bileşikler için yürütülen korunma önlemleri soruşturmasında yüzde 18; Çin menşeli çelik bağlantı parçaları için yürütülen antidamping soruşturmasında ise yüzde 19.75 oranında geçici önlem alınmasına karar verildi.

Ülkelerin bu şekilde tek taraflı aldıklarını düşündükleri ithalatı kısıtlama amaçlı önlemler hızlı bir şekilde diğer ülkelere de yayılarak ekonomilerin bir bütün olarak daha hızlı daralmasına ve alınan önlemin tam aksi şekilde sonuç vermesine yol açıyor. Buna karşın küresel ölçekte ithalatı kısıtlayıcı önlemlerin hızlı bir şekilde yayıldığı gözleniyor. 

Kaynak: Lexology


Bu makalenin uzunluğu 131 kelimedir.