Ukrayna ve Endonezya’dan Korunma Önlemi Soruşturması

Ukrayna ve Endonezya’dan Korunma Önlemi Soruşturması

Ukrayna ve Endonezya Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) yaptıkları bildirimlerle kesme çiçek ve halı-kilim gibi yer sergileri ithalatına yönelik Korunma Önlemleri Soruşturması başlattıklarını duyurdu.

Ukrayna tarafından açılan korunma önlemleri soruşturması kesilmiş taze gül ithalatını kapsarken Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanlığı tarafından yürütülecek. İlgili taraf olarak kabul edilmek isteyen tüm tarafların soruşturmanın açılış tarihi olarak duyurulan 28 Mayıs 2020 tarihinden geçerli olacak şekilde 30 gün içinde Soruşturmaya müdahil olma iradelerini bildirmeleri ve soru formu talep etmeleri gerekiyor.

Endonezya tarafından açılan korunma önlemleri soruşturması ise halılarla yer sergisi olarak kullanılan tekstil ürünleri ithalatını kapsıyor. Korunma Önlemleri Komitesi tarafından yürütülecek Soruşturmada ilgili taraf olarak kabul edilmek isteyen tüm tarafların soruşturmanın açılış tarihi olarak duyurulan 10 Haziran 2020 tarihinden geçerli olacak şekilde başvuru yapma şartı bulunuyor.

Bilindiği üzere korunma önlemleri soruşturmaları damping soruşturmalarının aksine firma bazında yürütülmüyor ve DTÖ üyesi bir ülke ciddi zarar veya zarar tehdidi gibi durumlarda üreticilerini ithalatın yıkıcı etkisinden korumak için geçici nitelikli korunma önlemi alabiliyor.


Bu makalenin uzunluğu 155 kelimedir.