Vietnam Dünyanın En Büyük İkinci Hazır Giyim İhracatçısı Oldu

Vietnam Dünyanın En Büyük İkinci Hazır Giyim İhracatçısı Oldu

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından yayınlanan verilere göre Vietnam dünyanın en büyük ikinci hazır giyim ihracatçısı (RMG) olarak Bangladeş'i geride bıraktı.

Çin, 2020'deki yüzde 7'lik düşüşe rağmen yüzde 31,6’lık pazar payı ve 142 milyar ABD Dolarlık ihracat hacmi ile dünyanın en büyük hazır giyim ihracatçısı olma statüsünü devam ettirirken, Bangladeş’i geçen Vietnam ikinci sıraya yükseldi. Vietnam'ın hazır giyim ihracatı 2020'de yüzde 6,4 artarak 29 milyar ABD dolara ulaştı.

Geçen on yılda, Vietnam'ın küresel hazır giyim ihracat pazarındaki payı artarken, Bangladeş'in ihracat büyümesi 2020'de yüzde 6,8'den yüzde 6,3'e geriledi. Birçok batılı markanın siparişleri iptal etmesi veya ödemeleri geciktirmesi nedeniyle fabrikaların kapanmasıyla Bangladeş’in üretimi pandemi sırasında düşüş gösterdi. Devam eden uyumluluk sorunları da kapanmaları zorunlu kılarken, Vietnam sadece düşük kaliteli, hızlı moda giysiler değil, aynı zamanda orta ve yüksek kaliteli giysiler ve aksesuarlar yaparak üretimini çeşitlendirmeyi başardı.

Vietnam ile AB arasında 2019 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın Vietnam ihracatını daha da artırması bekleniyor. 

Kaynak: NhanDan

Bu makalenin uzunluğu 149 kelimedir.