Vietnam Menşe Kontrollerini Sıkılaştırma Kararı Aldı

Vietnam Menşe Kontrollerini Sıkılaştırma Kararı Aldı

Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanlığı elektrikli bisikletler için düzenlenen menşe belgelerinin denetim ve kontrollerini artıracağını açıkladı.

Özellikle AB tarafından Çin menşeli elektrikli bisiklet ithalatına getirilen dampinge karşı önlem sonrasında, Vietnam'da üretilen bisikletlerin haksız vergilere muhatap olmaması için menşe belgelerinin çok daha kapsamlı bir şekilde ele alınacağı ifade edildi.

AB 18 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere Çin menşeli elektrikli bisikletler için yüzde 18.8 ila 79.3 arasında değişen oranlarda önlem almıştı.

Vietnam'ın AB'ye elektrikli bisiklet ihracatı 2018 yılında 138.470 adet ve 75.7 milyon euro olarak gerçekleşmişti. Çin'in antidamping vergisi sonrası yüzde 35'lere ulaşan pazar payını kaybetmesi beklenirken, AB pazarının yüzde 13 civarını elinde tutan Vietnam'ın bu süreci iyi yöneterek payını artırma çabaları dikkat çekiyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ihracatçıların dikkatli olması, menşe saptırması olarak değerlendirilebilecek işlemlerden kaçınması istendi.

Kaynak:VietnamNews

Bu makalenin uzunluğu 123 kelimedir.