Vietnam Menşe Uygulamalarını Sıkılaştırma Kararı Aldı

Vietnam Menşe Uygulamalarını Sıkılaştırma Kararı Aldı

Dünyada en fazla ticaret politikası savunma araçları (TPSA) soruşturmasına muhatap ülkeler arasında olan Vietnam, bu durumu azaltmak için ilave önlemler alma yoluna gidiyor.

Çin’e yakın olmasının bir sonucu olarak TPSA önlemine konu birçok firma ürünlerini Vietnam menşeli gibi göstererek sevk ettiği için özellikle önlemlerin etkisiz kılınması (ÖEK) soruşturmaları Vietnam açısından sıklıkla gündeme geliyor.

Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada diğer ülkelerce Vietnamlı firmalara karşı 2000-2016 yılları arasında 15; 2016-2017 yıllarında ise 6 ÖEK Soruşturması açıldı. Açıklamada ayrıca , bu trendin hızlanması ile birlikte ilave önlemlerin alınması ve özellikle menşe ispat belgelerinde çok daha ciddi sıkılaştırmaların yapılması zorunlu hale geldi.

Bakanlık menşe ispat belgeleri düzenleyen yerel idarelere gönderdiği bildirimde ürünleri 4 hassaslık derecesinde sınıflandırarak özellikle 3 ve 4üncü seviyelerde sınıflandırılan ürünler için adeta alarm ilan etti.  13 ürün grubu arasında en fazla hassasiyet gösterilmesi istenen ürün kontrplak olarak belirtildi. Çin’e alınan damping önleminden sonra Vietnam firmaları için de ABD tarafından ÖEK soruşturması başlatılmıştı.

Diğer riskli ürün gruplarını ise çelik, tekstil-konfeksiyon, ayakkabı ve kaju oluşturuyor.


Kaynak:PhnompenhPost


Bu makalenin uzunluğu 161 kelimedir.