Yeni Nesil İhtisas Serbest Bölgelerine Yönelik Destekler

Yeni Nesil İhtisas Serbest Bölgelerine Yönelik Destekler

Ticaret Bakanlığı, yeni nesil ihtisas serbest bölgelerinde yatırım yapacak firmalara nitelikli istihdam, kira ve faiz-kar payı gibi destekler verileceğini, bu bölgelerde bürokratik süreçlerin asgariye indirileceğini açıkladı.

Yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri modeli ile ana hedefin katma değerli üretimin ihracatla desteklenmesi olduğu vurgulanırken Türkiye'nin serbest bölgelerdeki uzun yıllara dayalı tecrübesinin bu alana da aktarılacağı ifade edildi. Halihazırda serbest bölgelerde 80 bin istihdam gerçekleşirken, üretimin yüzde 62'si ihraç ediliyor ve bu oranın yüzde 85’e çıkarılması hedefleniyor. Bu hedef açısından ihtisas serbest bölgelerinin de önemli bir işlev taşıması bekleniyor.

İhtisas serbest bölgeleri sektörel bazda oluşacak ve bu bölgelere yatırım kararlarını etkileyecek temel ihtiyaçlarının desteklenmesi amacıyla birtakım mevcut serbest bölge desteklerinden farklı destekler devreye alınacak. Kira, nitelikli istihdam, faiz-kar payı gibi destekler yeni mekanizmanın içerisinde yer alıyor. Mevcut serbest bölge desteklerine ek olarak sunulacak destekler arasında 10 nitelikli personelin her birisinin 15 bin dolara kadar olan brüt ücretinin yarısının karşılanması var. Ayrıca,bu bölgelerde kiralanan arazi ve binalar için 75 bin dolara kadar kira harcamalarının da yarısı devlet tarafından ödenecek. Bu destekler 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Söz konusu modelin özellikle yazılım ve bilişim sektöründe ilk ivmeyi kazanmaya çalışan firmalar açısından faydalı olabileceği değerlendiriliyor. 

Kaynak: Ticaret Bakanlığı


Bu makalenin uzunluğu 188 kelimedir.