Yenilenen Ürün Güvenliği Kanunu Resmi Gazete’de Yayımlandı

Yenilenen Ürün Güvenliği Kanunu Resmi Gazete’de Yayımlandı

Tüketici haklarında önemli değişiklikler içeren Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu 12 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanun, piyasaya arz edilmesi hedeflenen, arz edilen, piyasada bulundurulan veya hizmete sunulan tüm ürünleri kapsıyor.

Avrupa Birliği mevzuatına uyum kapsamında hazırlanan Kanunda ürün ihracatı ile e-Ticaret'te uygunsuz ve güvenilir olmayan ürün satışına müeyyide uygulanması gibi yeni düzenlemeler de bulunuyor.

Güvensiz ürünlerde "ürün sorumluluğu" tazminatı öngörülürken alınan ürün bir kişiye veya mala zarar verirse, sorumluluk üretici ya da ithalatçıda olacak. Tüketici, zararın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıl boyunca tazminat talep edilebilecek. İhraç ürünler de ürün güvenliği kapsamında incelenecek. Ayıplı ya da bozuk çıkan ürünleri iade etmek kolaylaşacak ve bu kapsamda internetten satışlar da sıkı biçimde denetlenecek.  Güvensiz ve riskli ürün satanlara 500 bin liraya kadar idari para cezası verilebilecek.

7223 sayılı Kanun bugün yayımlanmasına rağmen gerekli teknik altyapı mevzuatının hazırlanması için 1 yıllık bir geçiş süreci öngörüldü.

Bu makalenin uzunluğu 142 kelimedir.