Yunanistan Menşeli Dokunmuş Mensucat İthalatı ÖEK Soruşturması Tamamlandı

Yunanistan Menşeli Dokunmuş Mensucat İthalatı ÖEK Soruşturması Tamamlandı

Yunanistan menşeli/çıkışlı “sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat” ve “sentetik veya suni devamsız liflerden dokunmuş mensucat” ithalatı için başlatılan önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma (ÖEK) tamamlandı.

ÖEK Soruşturması 7 Eylül 2018 tarihinde RB Karesi İthalat İhracat Tekstil San. ve Tic. A.Ş.’den alınan başvuru üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından re’sen başlatılmıştı ve 54.07 gümrük tarife pozisyonu altında sınıflandırılan bazı sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat ile 55.13, 55.14, 55.15, 55.16 pozisyonlarında sınıflandırılan “sentetik veya suni devamsız liflerden dokunmuş mensucatı kapsıyordu.

7 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kapanış Tebliğine göre Yunanistan’dan Türkiye’ye ürün ihraç eden tek bir firmanın (Viostamp SA) işbirliğine geldiği bildirilmektedir. Ancak bu firmanın da kumaş üretim tesisinin bulunmadığı, Çin menşeli ham kumaş ithal ederek boyama, baskı, apreleme gibi çeşitli işlemlerden geçirdiği anlaşıldığından Yunanistan’dan yapılan ithalatın mevcut önlemleri etkisiz kıldığı sonucuna varılmıştır.

Buna göre, Çin menşeli eşya ithalatında uygulanan dampinge karşı önlem ile aynı tutardaki önlemin Yunanistan için de uygulanmasına karar verilmiştir.


Bu makalenin uzunluğu 149 kelimedir.