İngiltere Alüminyum Sektörü Mevcut Damping Önlemlerini Yetersiz Buluyor

İngiltere Alüminyum Sektörü Mevcut Damping Önlemlerini Yetersiz Buluyor

İngiltere Alüminyum Sektörü temsilcileri Brexit Sonrası alınan anti-damping önlemlerinin yetersiz olduğunu ve kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

İngiliz üreticiler, Çin alüminyum alaşımlarına karşı uygulanan anti-damping vergilerinin çok düşük olduğunu ve ciddi şekilde artan ithalata bağlı olarak fabrika kapanmaları ve büyük istihdam kayıplarının olası olduğunu duyurdu.

Ticaret Önlemleri Kurumu (TRA) Brexit sonrası yürüttüğü ilk soruşturmasında, Çin’in İngiltere’ye alüminyum alaşımları ihracatının yüzde 70'ini oluşturan üç büyük Çinli ihracatçıya yüzde 10,1 oranında dampinge karşı kesin önlem kararı alınması önerisinde bulundu.  Alüminyum ekstrüzyon, otomotiv, altyapı ve inşaat endüstrilerinde kullanılan alaşımlı malzemelerin ısıtılması ve şekillendirilmesi işlemidir. AB, söz konusu ürünlere yüzde 22,1; ABD ise yüzde 33,3 oranında tarife uyguluyor.

İngiltere'deki en büyük alüminyum ekstrüzyon üreticisi olan ve pazarın dörtte birini oluşturan Hydro Aluminium UK, TRA'nın tavsiyesinin geçmesi halinde yaklaşık 1.000 kişiyi istihdam eden fabrikalarını kapatmak zorunda kalacağını açıkladı. Açıklamada sorunun sadece birkaç puanlık bir fark olmadığı, önerilen önlemin çok düşük olması sebebiyle Çinli ihracatçılar tarafından kolayca absorbe edileceği vurgulandı. 2019 OECD raporuna göre Çinli alüminyum üreticileri, küresel alüminyum endüstrisindeki sübvansiyonların yüzde 85'inin beş Çinli şirkete aktarılıyor. 

Kaynak: The New York Daily Paper


Bu makalenin uzunluğu 175 kelimedir.