Suni Mensucat İthalatına Açılan Damping Gözden Geçirme Soruşturması Tamamlandı

Suni Mensucat İthalatına Açılan Damping Gözden Geçirme Soruşturması Tamamlandı

Çin menşeli suni mensucat ithalatına 22 Mayıs 2021 tarihinde açılan nihai gözden geçirme soruşturması (NGGS) tamamlandı.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği tarafından yerli üreticiler Zorluteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., Tanrıverdi Mensucat Sanayi A.Ş. ve Burkay Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına yapılan ve yerli üreticiler Aydın Mensucat Döşemelik Kumaş Sanayi ve Ticaret A.Ş., Hürtekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Akarca Tekstil Konf. San. Tic. A.Ş. ve Aleran Tekstil İnşaat Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından desteklenen başvuruya istinaden yürütülen soruşturmanın sonuçları 3 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Çin menşeli 5407, 5810, 6005, 6006 ve 6303 GTP’leri altında yer alan bazı suni veya sentetik liflerden belirli mensucat veya tekstil ürünleri NGGS kapsamında soruşturuldu.

Alınan karara göre daha önce Çin’den yapılan ithalata  yönelik CIF bedelin yüzde 70,44’ü (azami 5 ABD doları/kg) oranındaki dampinge karşı önlem yüzde 42,44’e (azami 5 ABD doları/kg) düşürüldü. Söz konusu damping önlemi 2010 yılından beri uygulamada bulunurken alınan son kararla 5 yıl daha yürürlükte kalacak.


Bu makalenin uzunluğu 162 kelimedir.