Türkiye’nin Rüzgar Enerjisi Altyapısına Büyük Yatırım Bekleniyor

Türkiye’nin Rüzgar Enerjisi Altyapısına Büyük Yatırım Bekleniyor

Ülkelerin enerjiye olan talebi her geçen gün artmaya devam ederken dünyanın önemli enerji aktörleri arasında yer alan Türkiye’de rüzgar enerjisine 2023 yılında 1 milyar dolarlık yatırım bekleniyor.

Yenilenebilir enerji alanında öne çıkan rüzgar enerjisi, Türkiye için alternatif olmaya ve yatırım almaya devam ediyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), rüzgar enerjisi alanında gelecek yıl 1 milyar dolarlık yeni yatırım beklediğini, yerleşik kurulu rüzgar enerjisinin 12 bin megavata ulaşacağını açıkladı. Türkiye’deki rüzgar enerjisi kurulu gücü 2021 yılında 1.611 megavat artarak rekor kırmıştı. 2022 yılında ise yeni bir rekora imza atılarak bu rakam 1.860 megavat değerine ulaştı. Öte yandan gerekli finansman, insan kaynağı ve ekipman üretimi gibi kaynaklar efektif kullanıldığında yıllık 3 bin megavat kurulumun sağlanması sektör kaynaklarınca mümkün görülüyor.

Türkiye’de halihazırda rüzgar enerjisi alanında yatırım yapan 245’ten fazla firma yer alıyor. En fazla yatırım yapan ilk üç firma sırasıyla Polat, Güriş ve Demirer Enerji olarak sıralanıyor. Ülke üzerinde rüzgar enerjisi kurulu gücü, 273’ü aşkın santralden ve 3983’ten fazla türbinle elde diliyor. Santrallerin büyük kısmı Marmara ve Ege bölgelerinde kuruluyken ve en fazla santral İzmir’de bulunuyor. 

Kaynak: TrendNews


Bu makalenin uzunluğu 172 kelimedir.