AB Ticaret ve Yatırımın Önündeki Engeller Raporunu Açıkladı

AB Ticaret ve Yatırımın Önündeki Engeller Raporunu Açıkladı

Avrupa Birliği, firmalarının uluslararası pazarlarda karşılaştığı engellerin analizini yaptığı Ticaret ve Yatırımın Önündeki Engeller Raporunu (TIBR) açıkladı.

Rapora göre küresel ölçekte korumacılık eğiliminin açık bir şekilde arttığı, 2018 yılı içinde AB’li firmalara yönelik 45 yeni ticaret engelinin tespit edildiği; 59 ülke tarafından uygulanan bu tür engellerin 425 adet ile rekor bir seviyeye ulaştığı vurgulandı.

Yapılan çalışma ve girişimler neticesinde AB Komisyonu’nun daha önce gündemine aldığı engellerden 123’ünün devre dışı bırakılmasının başarıldığı ve bunun AB firmalarına 6 milyar Euro’yu aşan yeni ihracat imkanı kazandırdığı açıklandı.

Çin ve Rusya sırasıyla 37 ve 34 tartışmalı ticaret önlemi ile AB firmalarını en fazla etkileyen ülkeler listesinin başında gelirken bu ülkeleri Amerika, Hindistan ve Cezayir takip etti.

TIBR, Komisyon’un girişimleri ile kaldırılması sonrasında AB’li firmalara en fazla fayda sağlayan engelleri ise şöyle sıraladı: Çin’in büyük ve küçükbaş hayvancılık ürünlerine yönelik kısıtlamalarının kaldırılması, Rusya’nın hafif ticari araçlara yönelik açtığı damping davasının durdurulması, Hindistan’ın elektronik ürün ithalatına getirdiği ilave vergilerle deri ihracatına yönelik zorunlu kıldığı veteriner sertifikası zorunluluğunun iptali, Japonya’nın alkollü içkilerdeki katkı maddelerine yönelik kısıtlamalarının devre dışı bırakılması; Mısır’ın tekstil ürünlerindeki zorunlu etiketleme yükümlülükleri düzenlemesinin kaldırılması.

Bu makalenin uzunluğu 179 kelimedir.